Život dříve - soutěž pro žáky

P1010128V prvouce pro druhý ročník jsme s dětmi probírali učivo "Jak to vypadalo na světě dříve". Jak se žilo na vesnici či ve městě před sto lety? V učebnici jsme si prohlíželi staré černobílé fotografie pavlačových domů i ulice se starodávnými domy. Chlapce zajímali spíše dlážděné cesty, po kterých jezdili koňské povozy, silnice s prvními automobily, první parní lokomotivy. Děvčata si zase se zájmem prohlížela vybavení domácností a  kuchyní. 

Napadlo nás zkusit nějaké staré předměty, věci, hračky najít ve svých domácnostech a přinést je ukázat ostatním kamarádům do školy. Děti poprosily své prarodiče, aby pohledali staré věci na půdě nebo ve sklepech a postupně je snášely do školy. Ze starobylých věcí vznikla v Galerii na chodbě velmi pěkná výstavka, kterou mohli v listopadu zhlédnout všichni žáci naší školy i veřejnost. Na fotografiích můžete vidět starodávné mlýnky, valchu na praní, hoblík, prací stroj, váhy, formy na pečení, hračky, peníze a další staré věci.

Pro zpestření výstavky jsem vyhlásila pro děti z celé naší školy soutěž "Poznáš, co to je?"  Žáci 1. stupně poznávali 7 předmětů, žáci 2. stupně všech 10  vybraných předmětů. Na lístečky psali, jak se věci nazývají a k čemu sloužily. Mezi výherce na 1. stupni patřili: Valerie Nová, Barbora Josefiová, Jonáš Bucek, Agáta Knedlíková, Max Zvědilík, Jan Koš, Adéla Kubíková. Vítězi z 2. stupně se stali: Kateřina Sadílková, Lenka Trávníková, David Trávníček, Kateřina Froňková, Václav Šotl, Jitka Kmentová, Kristína Kabelová, Kateřina Šuchová. Výhercům byla předána sladká odměna. 

Děkuji rodičům a hlavně prarodičům, kteří si našli chvilku na hledání a dovolili svým dětem starobylé předměty přinést a vystavit je na výstavce u nás ve škole. 

Mgr. Markéta Labudová

Více z této kategorie: « Vánoční koncert Intranet školy »

Zanechat komentář

zpátky nahoru
Adresa:

Základní škola a Mateřská škola Mutěnice
Brněnská 777
696 11 Mutěnice

Charakteristika školy:

Příspěvková organizace s právní subjektivitou
IČO: 68688512
Ředitelka: Mgr. Marie Kujová

EU peníze školám:
logo Rozvoj vzdělávání