Výstava - Petr Přikryl

PetrPrikrylJen několik škol našeho regionu se může pochlubit vlastní galerii, prostorami, ve kterých mohou vystavovat svá díla a výrobky různí umělci. O výstavy, které se v naší Galerii Na chodbě uskuteční, se stará a vše kolem nich zařizuje již několik let p. učitelka Mgr. Blanka Fikrová (Karbusová).

Tentokrát oslovila mladého umělce z Hodonína - Petra Přikryla.  Na vernisáži 24. dubna jsme tak měli příležitost se s ním a jeho otcem osobně seznámit. Úvodní slovo o životě a dosavadní tvorbě pronesl Petrův dlouholetý přítel výtvarník Jiří Hiršl a o kulturní program se postarali žáci 9. ročníku naší ZŠ pod vedením Mgr. Ivy Kovářové.

Petr u nás ve škole však nebyl poprvé. Před 13 lety jsem si ho pozvala jako patnáctiletého talentovaného žáka na besedu do hodiny výtvarné výchovy k žákům 9. ročníku. Přinesl s sebou prvotní skici zvířat kreslené tužkou, rudkou, uhlem a první svoje malby zvířat a ptáků malované převážně temperou. Mnohem více než papír a plátno ho ale lákala malba na velké plochy. V té době už měl vymalovaný interiér ptačího pavilonu ptactva v ZOO v Hodoníně, kde si jeho tvorby začala všímat také široká veřejnost.

S tvorbou Petra Přikryla se můžeme setkat na ZŠ Mírové náměstí , kde má Petr trvalou výstavu svých děl, neboť byl žákem této školy. Jeho díla zdobí další místa v Hodoníně: dětskou čekárnu hodonínské nemocnice, Dětský domov, Domov důchodců, městskou knihovnu, školky, útulek pro psy a další veřejná prostranství (podchod vlakového nádraží), billboardy RADIA ČAS. 

Za dlouholetou reprezentaci města a školy ve výtvarné tvorbě dostal od města řadu ocenění. Jeho výstavy byly možno vidět ve Strážnici, v Kyjově, v Mikulově, v Brně, ale i v Praze. Petr si nejvíce cení vítězství v celorepublikové soutěži Greenpeace a zápisu do české knihy rekordů za největší společnou omalovánku, kterou vybarvovalo současně 209 lidí. Za svou práci převzal v Národním divadle v Praze cenu "D".

Hlavním motivem jeho prací neustále zůstávají zvířata a příroda, v poslední době hledá inspiraci ve starobylých památkách i mezi tématy moderní doby. Jeho tvorba je blízká svým námětem, výtvarným projevem, jeho citem pro kompozici a čistotu pestrých barev nejen dětem, ale i dospělým. Přijďte se sami přesvědčit, zhlédněte výstavu, která bude otevřena v naší škole do konce května.

Mgr. Markéta Labudová

Více z této kategorie: « Angličtina zábavně Zápis do MŠ »

Zanechat komentář

zpátky nahoru
Adresa:

Základní škola a Mateřská škola Mutěnice
Brněnská 777
696 11 Mutěnice

Charakteristika školy:

Příspěvková organizace s právní subjektivitou
IČO: 68688512
Ředitelka: Mgr. Marie Kujová

EU peníze školám:
logo Rozvoj vzdělávání