I.B - Projektová výuka

Během únorových hodin prvouky se děti první třídy účastnily výukového projektu: „Na tom našem dvorku.“ Děti se učily o domácích zvířatech: správně je pojmenovat, rozlišit je podle stavby těla, zvuků, které vydávají, poznat jejich příbytky. Děti pracovaly na interaktivní tabuli, doplňovaly pracovní listy, zařazovaly obrázky zvířat do tabulky (samec, samice, mládě). Seznámily se s tím, čím se tato zvířata živí, jaký z nich máme užitek, proč jim říkáme - užitková zvířata. Co dávají domácí zvířata člověku? Krávy dávají maso a mléko, ze kterého se vyrábí máslo, sýry, jogurty… Slepice snášejí vejce a některé se chovají i pro maso. Kvůli chutnému masu se chovají i krůty, kachny, husy, králíci a prasata. Prase nám kromě masa dává kůži, ze které se vyrábí obuv, tašky a rukavice. Z ovčí a kozí srsti se vyrábějí tkaniny a ovčí kůže se zpracovávají na kožešiny.

Jak se objevila domácí zvířata

V dávných dobách se předkové dnešního člověka živili sbíráním plodů a lovem. Posléze zjistili, že některá zvířat nemusejí zabíjet – mohou si je ochočit jako živou zásobu potravy pro horší časy, případně jako pomocníky při práci. Mezi prvními zvířaty, která si člověk ochočil, byl vlk. Po desítky tisíc let ochočení vlci pomáhali našim předkům při lovu a ochraňovali stáda. A z nich vznikla plemena domácích psů. Koně si člověk ochočil již hodně dávno. Kůň svého pána nosil na hřbetě do boje, ale pomáhal mu i při veškeré práci. Po stovky let koně zapřažení do vozů, pluhů apod. pomáhali lidem získávat ze země obživu. Koníci pracovali dokonce i pod zemí v dolech, do úmoru otáčeli žernovem na mletí obilí… Teprve ve 20. století je vystřídaly stroje poháněné párou či elektřinou, traktory a automobily.

Pro zpestření hodiny jsme si zazpívali písničky o zvířátkách, zahráli si pohybové hry, pexeso i domino. Vyprávěli jsme si, jaké domácí zvířata máme doma a pomocí přírodních materiálů si pro ně každý vytvořil svůj dvoreček.

Více z této kategorie: « I.B - V knihovně I.B - V divadle »

Zanechat komentář

zpátky nahoru
Adresa:

Základní škola a Mateřská škola Mutěnice
Brněnská 777
696 11 Mutěnice

Charakteristika školy:

Příspěvková organizace s právní subjektivitou
IČO: 68688512
Ředitelka: Mgr. Marie Kujová

EU peníze školám:
logo Rozvoj vzdělávání